Zbog čestih napada na imejl server Narodne biblioteke Srbije izvestan broj imejl servera nas je stavio na "blok" liste. Usled toga, naši imejlovi upućeni korisnicima sa navedenim nalozima, bivaju isporučeni u "Spam" foldere. Stoga preporučujemo svima koji su nam uputili imejlove sa navedenih domena da provere svoje Spam/Junk foldere u imejl sandučićima i ukoliko je naš imejl tamo otišao treba ga označiti kao "not spam".
Izvinjavamo se zbog nastalog tehničkog problema i dok se saniranje problema ne realizuje unapred vam se zahvaljujemo na razumevanju.
(objavljeno 26.02.2021.)Kako ostvariti APC popust:
Autori koji ispunjavaju uslove za besplatno/sa popustom publikovanje u OA časopisima Cambridge izdavača će nakon što su popunili obrazac za publikovanje rada dobiti email od RightsLink-CCC kompanije, koja u ime Cambridge-a naplaćuje APC naknadu. Svi autori moraju da prođu kroz ovaj postupak. Autori iz zemalja koje ispunjavaju uslove treba da odaberu svoju zemlju i zatim da odaberu opciju „Primeni popuste“ (eng. Apply Discounts).
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije možete pronaći na stranici izdavača Cambridge University Press.
Pozivamo sve zainteresovane da uzmu učešće u besplatnim vebinarima koje organizuje izdavač CABI (Centre for Agriculture and Bioscience International). Svi vebinari su podeljeni u tematske serije i za svaki je potrebno izvršiti registraciju. Detalje možete pronaći na njihovoj zvaničnoj stranici.
U nastavku navodimo neke od zanimljivih serija vebinara:
Već nekoliko godina neki od časopisa izdavača Wiley koriste opciju ScholarOne Manuscripts za prihvatanje radova autora. Ovakav način slanja radova zahteva od strane zainteresovanih autora da to učine posredstvom ORCID (Open Researcher and Contributor ID) naloga.
Kako bi približili uredništvima časopisa, a i autorima, pojam ORCID indetifikatora na Wiley Network platformi je kreirana stranica posvećena ovoj temi. Na stranici se mogu naći različite informacije, počev od definicije pa do povoljnosti koje mogu ovi identifikatori doneti, ne samo autorima već i časopisima.
Podsećamo da je pre par godina Računarski centar Univerziteta u Beogradu (RCUB) na svom Media portalu objavio video materijale - Mala video škola za ORCID. Ovi materijali su namenjeni svima koji (još uvek) nemaju svoj ORCID, ali i onima koji ga imaju, a nisu zadovoljni pripadajućim ORCID profilom. Razmena podataka je omogućena sa Scopus-om i RecearcherID-om.
Na zvaničnoj stranici ORCID takođe postoje korisna uputstva i materijali.
(objavljeno 12.02.2021.)
Izdavačka kuća Wiley Online Library omogućava istraživačima iz Srbije popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u časopisima u otvorenom pristupu (Gold Open Access). Sve što je potrebno je da prilikom slanja rada autori odaberu opciju da su iz "APC Discount country".
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici Wiley-a dostupne su detaljnije informacije kako iskoristiti popust prilikom publikovanja rada.
Pozivamo sve zainteresovane da uzmu učešće u vebinarima koje organizuje izdavač Elsevier. Detalje možete pronaći na zvaničnoj Elsevier-ovoj stranici.
Za svaki vebinar je potrebno izvršiti registraciju putem linka. Takođe, za samu registraciju je potrebno, ukoliko već nemate, otvoriti nalog na BrightTalk platformi.
U nastavku navodimo neke od zanimljivih zakazanih vebinara:
28. januar - New functionalities in Scopus (detalji i registracija)
11. februar - Modern repository: journal publishing, OA management, research data (detalji i registracija)
11. mart - 20 Cool Things to do with Institutional Repository (detalji i registracija)
18. mart - How to work with the author profile and preprints in Scopus? (detalji i registracija)
Preporučujemo da pogledate i korisne video materijale već održanih vebinara. Video materijal je dostupan na više jezika.
(objavljeno 27.01.2021.)Prošle godine je obezbeđena nova SciFinder-n platforma i tim povodom održana je kratka obuka za sve zainteresovane korisnike od strane izdavača Chemical Abstracts Service (CAS).
Ukoliko još niste bili u mogućnosti da iskoristite povoljnosti nove platforme ili želite dodatnu obuku upućujemo vas na niz vebinara koji će se održati u narednom periodu, isto u organizaciji CAS-a.
Takođe preporučujemo da pogledate i korisne video materijale već održanih vebinara i brošure sa kratkim pojašnjenjima nove platforme:
kao i da isprobate novi servis bilo posredstvom naše Brze stranice --> Indeksne baze --> SciFinder-n, bilo preko menija Servisi --> Indeksne baze --> SciFinder-n.
(objavljeno 19.01.2021.)Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je objavilo kategorizaciju domaćih naučnih časopisa za 2020. godinu.
Liste kategorizacija domaćih naučnih časopisa za period od 2009. do 2020. godine možete pogledati i na KoBSON stranici Kategorizacija domaćih časopisa.
Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, obnovio je ugovor sa izdavačkom kućom SAGE Publications koji sada omogućava istraživačima iz Srbije besplatno objavljivanje rada u Gold Open Access časopisima ovog izdavača (osim u časopisu The Journal of International Medical Research). Sporazum važi do kraja 2022. godine. Sistem automatski prepoznaje autore iz Srbije na osnovu navedene afilijacije i nije potrebno uputiti nikakav dodatni zahtev nakon što je rad prihvaćen za objavu.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije možete pronaći na stranici EIFL-a i izdavača SAGE Publications.
Od protekle nedelje još jedan domaći časopis Facta Universitatis - Series: Mechanical Engineering ISSN 0354-2025 počeo je da se referiše u bazi Web of Science (WoS) izdavača Clarivate Analytics u okviru kolekcije Science Citation Index Expanded (SCIe).
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 09.11.2020.)Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa izdavačkom kućom World Scientific Publishing koji omogućava istraživačima iz Srbije popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u 111 časopisa ovog izdavača (110 hybrid OA i jedan Gold OA). Sporazum važi do kraja 2022. godine i važno je da autori, nakon što je njihov rad prihvaćen, napomenu da ispunjavaju uslov za popust. Za sve neodumice i pomoć mogu se obratiti na sledeću mejl adresu: openaccess@wspc.com.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa publikovanjem rada.
Izdavačka kuća Elsevier istraživačima iz Srbije omogućava popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u Gold Open Access časopisima. Uslov je da svi autori dolaze iz zemalja koje imaju pravo na program Research4Life. Ukoliko autori ispunjavaju ovaj kriterijum nije potreban nikakav dodatni zahtev, jer će ih sistem automatski prepoznati i popust će biti uračunat.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije dostupne su na stranici Elsevier-a.
Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa izdavačkom kućom Royal Society Publishing koji omogućava istraživačima iz Srbije besplatno objavljivanje rada u otvorenom pristupu u časopisima ovog izdavača. Sporazum važi do kraja 2023. godine i odnosi se na, za sada, dva časopisa ovog izdavača koji su u režimu otvorenog pristupa.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa besplatnim publikovanjem rada.
Obaveštavamo vas da je za istraživače iz Srbije obezbeđeno besplatno/sa popustom publikovanje u OA časopisima kod sledećih izdavača naučnih informacija:
Usled pandemije izazvane COVID-19 virusom veliki broj izdavača je pružio podršku korisnicima otvaranjem pristupa sadržajima. Veliki broj radova odnosi se na najnovije informacije i istraživanja povodom COVID-19.
Na sledećem linku se nalazi PDF sa svim dostupnim sadržajima.
(objavljeno 13.05.2020.)Obaveštavamo sve zainteresovane korisnike da Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković i Biblioteka Matice srpske i u vanrednim okolnostima redovno obrađuju sve zahteve korisnika i izrađuju izveštaje o citiranosti autora.
Detaljnije informacije i kontakt podaci kolega mogu se videti na našoj stranici Citiranost autora.
Sa velikim zadovoljstvom želimo da informišemo naučno-istraživačku zajednicu o radu povodom COVID-19 virusa. Rad je prihvaćen za štampu u Vojnotehničkom glasniku (ISSN 0042-8469), biće objavljen u svesci broj 2 i uskoro vidljiv i na stranici časopisa.
U radu je primenjen metod francuskog matematičara iz 1837. godine o broju zaraženih i u celosti ga možete pročitati na nekom od sledeća dva linka: link 1 i link 2.
Preporučujemo i:
Kako bismo razumeli rizike koje sa sobom nosi pandemija COVID-19, važan, ako ne i najvažniji faktor su informacije koje dobijamo. One moraju biti pouzdane, precizne, a izvori verodostojni i lako proverljivi. Centar za promociju nauke (CPN) na svojoj veb stranici donosi obimnu bazu podataka i istraživanja koje je prikupila i sistematizovala naučna onlajn publikacija Our World in Data.
Kompletan članak o tekućoj pandemiji možete pročitati na zvaničnoj stranici CPN-a - elementarium.cpn.rs.
(objavljeno 10.04.2020.)Poštovani korisnici,
Povodom učestalih prijava korisnika ukazujemo vam na mogućnost pojave sledeće situacije:
Ukoliko vam je na računaru instalirana neka vrsta sertifikata za autentifikaciju (elektronski potpis i sl.), moguće je da vam se, prilikom dolaska na KoBSON stranicu, prikaže poruka kao na slici dole. U tom slučaju potrebno je da odaberete opciju "Cancel" kako biste nesmetano pristupili KoBSON stranici.
Obaveštavamo korisnike proxy servera Univerziteta u Beogradu da će, usled puštanja u rad nove generacije proxy uređaja, od 1. marta 2019. godine serveri sa IP adresama 147.91.1.44 i 147.91.1.45 biti deaktivirani. Molimo korisnike da u svojim internet pretraživačima podese neke od postojećih IP adresa (147.91.1.41-147.91.1.43) kako bi imali neometan pristup KoBSON servisima. Uputstvo za podešavanje proxy servera možete pronaći na stranici Načini pristupa, a detaljnije informacije u vezi sa ovim promenama možete pronaći na stranicama AMRES-a.
(objavljeno 01.03.2019.)Časopis Psihologija obaveštava javnost da su nepoznata lica registrovala veb sajt koji se lažno predstavlja kao sajt časopisa Psihologija. Ova lica takođe šalju mejlove naučnicima širom sveta lažno se predstavljajući kao urednik časopisa prof. dr Vladimir Hedrih i zamenik urednika prof. dr Vanja Ković (na sajtu navedeni kao Vladimir Hadrih i Vanja Kowić), obećavajući brzo publikovanje radova u zamenu za novac. Na svom sajtu koriste ISSN broj časopisa Psihologija, kopije arhive časopisa (koje svako može da preuzme, jer su Open Access) i kopirali su velike delove sadržaja sajta Psihologije.
Redakcija časopisa Psihologija, kao i Društvo psihologa Srbije preduzimaju sve raspoložive zakonske mere da se ovaj sajt zatvori i takve aktivnosti obustave. Međutim, dok se to ne desi molimo sve da imaju u vidu sledeće činjenice:
Glavni i odgovorni urednik časopisa Psihologija
prof. dr Vladimir Hedrih
Usled povećanog broja mejlova vezanih za sigurnosnu zaštitu na našem sajtu obaveštavamo korisnike da je problem nastao usled unapređenja portala inostranih izdavača na sigurniju verziju. Za prevazilaženje ovog problema neophodno je obrisati keš i istoriju iz memorije Internet pregledača kako bi se nesmetano pristupalo KoBSON servisima.
- uputstvo za Mozilla Firefox
- uputstvo za Google Chrome
Prijavite se za newsletter email adresom